f : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   06.30 - Skrót wiadomości + prognoza
        06:28:08 | sobota | 27.04.2024 | imieniny: Zyty i Teofila
 


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2009-10-28 00:00

Zginęli, bo byli Polakami. Zapal znicz!

Podczas trzech październikowych dni w 1939 roku Niemcy publicznie w kilkunastu wielkopolskich miejscowościach zamordowali prawie 300 osób. W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej w niedzielne południe 18 października, symbolicznie oddaliśmy hołd pomordowanym, zapalając znicze.

20, 21 i 23 października 1939 roku - w 14. miastach Wielkopolski, w publicznych egzekucjach Niemcy zamordowali prawie trzystu przedstawicieli wielkopolskich elit. Egzekucje te były częścią hitlerowskiej tzw. operacji Tannenberg, której celem była likwidacja polskiej warstwy przywódczej i inteligencji.

Był to kolejny z aktów barbarzyństwa, jakiego dopuścili się przedstawiciele III Rzeszy Niemieckiej po wkroczeniu na teren Polski. Wielkopolska, podobnie jak Pomorze i Śląsk, stała się terenem, na którym Polacy poddani byli terrorowi i przemocy w skali nieznanej początkowo mieszkańcom pozostałych ziem polskich, okupowanych przez Niemcy. Już we wrześniu i październiku 1939 roku w Wielkopolsce straciło życie co najmniej 2500 osób, wśród nich wielu powstańców wielkopolskich.

W niedzielę 18 października w południe zapaliliśmy znicze tam, gdzie znajdują się miejsca kaźni lub pamięci narodowej. Na stronach internetowych Radia Merkury zamieściliśmy listę tych miejsc, a Wielkopolan zaprosiliśmy do deklarowania gdzie zapalą znicze. Lista powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Poprosiliśmy Państwa o robienie zdjęć w miejscach pamięci pomordowanych Polaków. Fotografie nadal można przysyłać do redakcji Radia Merkury z krótkim opisem. Zamieszczamy je na naszej stronie (adres e-mail: internet@radiomerkury.pl).

Akcję "Zapal znicz pamięci" zorganizowało Radio Merkury pod patronatem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

LISTA MIEJSC KAŹNI POLAKÓW - kliknij WIĘCEJ O PRZEBIEGU NASZEJ AKCJI kliknij


Na skrzyżowaniu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego w Poznaniu, we wnęce parkanu okalającego plac gier i zabaw, znajduje się pomnik upamiętniający dwóch harcerzy, pierwsze ofiary II wojny światowej w Poznaniu: Dh Edwarda Pietrzykowskiego i Dh Henryka Wysockiego. Znicz pamięci zapalili – harcerki, harcerze i kadra 100 Poznańskiej Drużyny Harcerzy im. gen. Stanisława Maczka. Czuwaj!, fot. Grzegorz Maciejewski


Znicze przy tablicy upamiętniającej nauczycieli którzy zginęli za polską szkołę znicze zapalili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "RODLANIE" oraz chóru "Wrzos".


Miejsce kaźni polskiego nauczyciela, Edmunda Plenzlera, który odmówił współpracy z nazistami. W lesie koło Bronisławia został pobity i zamordowany. Jego szczątki spoczywają na cmentarzu parafialnym w Solcu Wielkopolskim. Grobem i miejscem pamięci opiekuje się Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Krzykosach, fot. Maria Skrzypek.


Znicz zapalony w lasku Dębina w Poznaniu, fot. Marek Goliński


Znicze pod ścianą straceń w Forcie VII w Poznaniu, fot. Adam Michalkiewicz


Miejsce upamiętniające wymordowanych mieszkańców Turku i okolic, fot. Iwona Krzyżak


Bielnik k. Wolsztyna 7.11.1939 r. zginęło tu 11 osób, fot. Damian Sarbak


Kamień upamiętniający mieszkańców Murowanej Gośliny zamordowanych 18 września i 8 listopada 1939 r. na skraju lasu w Bolechowie, fot. RMD


Znicze pod pomnikiem upamiętniającym zbrodnie hitlerowskie w roku 1940 r. w okolicach Jeziora Rusałka, fot. Maria B.


Znicze w lasku na Dębinie, fot. Kacper Awzan


Znicze pod ścianą straceń w Forcie VII w Poznaniu zapalone przez Członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Koła nr 1 w Poznaniu, fot. Zbigniew Fortuński


Zapalenie znicza pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych pod Szamocinem, dwóch zabitych


Zdjęcie z zapalenia znicza przed pomnikiem upamiętniającym obóz przejściowy na Głównej (Lager Glowna), przez który przeszło około 100 tys. Wielkopolan, fot. Marek Widelski


Młodzież z Trzcińca 18 X 09 r. wzięła udział w rajdzie po wielkopolskich miejscach pamięci, fot. T. Kościelny


Uroczystość w Górce Klasztornej w ramach akcji "Zapal znicz pamięci", fot. Andrzej Kosa


Samorządowcy Powiatu Jarocińskiego i Gminy Kotlin zapalili symboliczny znicz przy Obelisku w Orpiszewku, który upamiętnia zamordowanych w 1942 roku przez okupanta hitlerowskiego dwóch mieszkańców wsi: Ludwika Przestackiego i Antoniego Jankowskiego, fot. Starostwo Powiatowe w Jarocinie


Zapalenie znicza w Gostyniu


Znicze zapalone przed kościołem bł. Michała Kozala w Gnieźnie, fot. Adam Galus


Cmentarz parafialny w Śmiłowie. Mogiła Bohatera kaprala Piotra Konieczki, który zginął samotnie broniąc posterunku Urzędu Celnego w Jeziorkach k.Piły oraz mogiła strażnika granicznego Szczepana Ławniczaka zamordowanego w Zelgniewie, fot. Parafia w Śmiłowie


Zdjęcie wykonane w Krobi (powiat gostyński).
Na tyłach ratusza hitlerowcy 21 października 1939 r. rozstrzelali 15 Polaków,
fot. Paweł Anders


Prezes Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Pile zapalił znicz pod obeliskiem upamiętniającym męczeństwo Polaków uwięzionych w obozie przejściowym Albatros, który znajdował się na terenie lotniska w Pile.


Dwuletni Ignaś z tatą zapalili znicz pod tablicą pamiątkową w Mosinie, fot. BMM


wstecz | drukuj

Komentarze czytelników:
Dodał: harcmistrz
Dnia: 2009-10-18 20:06:04 Gratulacje dla harcerzy z Grunwaldu. Ładnie się zachowali. Tak jak powinni... ;-)
Dodał: Piotr
Dnia: 2009-10-18 23:38:26 Chwała rozstrzelanym w Śremie na placu przed ratuszem i na strzelnicy.
Dodał: Zuza
Dnia: 2009-10-19 06:41:31 Dzięki takim przedsięwzięciom wraca wiara w publiczne media.
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
ZAREJESTRUJ SIĘ
    Ostatnio dodane wpisy na blogach:
1: 1
1: 1
1: 1
1: 1
:
Gagatka: Blog wrócił do życia. Ciekawe czy ktoś tu jeszcze zagląda?
mike_russ: Długo szukałem, po zmianie strony Radia Merkury tegoż blooga i znaleźć nie mogłem, aż w końcu nowy -

  Najnowsze ogłoszenia
mieszkania - oferuję: Specjalna oferta pożyczki Potrzebujesz kredytu na projekt lub budowę... więcej+
mieszkania - oferuję: Pilna oferta pożyczki Jesteśmy stowarzyszeniem inwestorów prywatnych... więcej+
usługi - oferuję: Hello, How are you today? sumitihomelend@gmail.com Did you know you c... więcej+
mieszkania - oferuję: Oferta kredytowa Czy potrzebujesz pożyczki, aby szybko rozwiązać swo... więcej+
mieszkania - oferuję: Oferta pożyczki w 48 godzin Witam, oferuję pożyczki międzynarodowe m... więcej+
www.kompu.net