f Amadeus świętował 40. urodziny : Muzyka w radiu Klasyka : Radio Merkury Poznań :: 2019
  Następne na antenie:
   04.00 - Pogoda
        03:51:37 | poniedziałek | 14.10.2019 | imieniny: Bernarda i Fortunaty
 
Amadeus świętował 40. urodziny : Muzyka w radiu Klasyka : Radio Merkury Poznań :: 2019


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-12-01 16:01

Amadeus świętował 40. urodziny

Wieczornym koncertem w Poznaniu Agnieszka Duczmal podsumowała 40 lat pracy z orkiestrą Amadeus. Dziękowała muzykom za pasję i dobrą atmosferę w czasie współpracy. Koncert "Amadeus i wszystko inaczej" rozpoczął się występem wiolonczelisty Mario Brunello, a po nim zagrał skrzypek Krzysztof Węgrzyn. Potem już Amadeus i "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego. Była też część oficjalna. Orkiestra otrzymała srebrny medal Gloria Artis przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a dwunastu muzyków otrzymało z rąk wojewody wielkopolskiego odznaczenia państwowe.

Trzy październikowe niedziele odbywały się pod hasłem świętowania jubileuszów - 40-lecia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz 40-lecia pracy artystycznej Agnieszki Duczmal. Na koncercie "Amadeus i jazz" solistami byli koncertmistrz Orkiestry Jarosław Żołnierczyk, wenezuelski kontrabasista Edicson Ruiz oraz Adam Makowicz, który wraz z orkiestrą zagrał m.in. jazzowe aranżacje utworów Chopina. Kolejny koncert - "Amadeus i malarstwo" - poświęcony był czterem porom roku - w trzech odsłonach - Vivaldiego, Piazzolli oraz malarskiej Mariusza Kałdowskiego.

Agnieszka Duczmal za największe osiągnięcie mijającego 40-lecia uznała trwanie orkiestry z jednym dyrygentem. "Nasi artyści, w niewiele zmieniającym się składzie, grają wiele lat bez rutyny i z młodzieńczą energią" - zapewniła. Największą porażką 40-lecia jest według niej brak własnej stałej siedziby.

Orkiestra Kameralna Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Przekształcona w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, od 1988 występuje pod dyrekcją Agnieszki Duczmal jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, bierze udział w festiwalach, odbywa liczne tournee po całym świecie grając w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

Zespół dokonuje regularnych nagrań dla Polskiego Radia (ponad 300 godzin muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności), a także dla zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych, m.in. BBC (Londyn), CBC (Montreal), NDR, WDR, SFD, radia meksykańskiego oraz ponad 5 godzin muzyki dla programu I TV francuskiej.

Wszystkie poznańskie koncerty Amadeusa odbywają się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

(foto: Alina Kurczewska, Radio Merkury)


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Jubileusz orkiestry Amadeus rozciągnięto na precyzyjnie zaplanowany cykl koncertów do udziału w których Agnieszka Duczmal zaprosiła wybitnych solistów. Refleksjami z pierwszego - dzielą się Alina Kurczewska i Andrzej Chylewski:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Na kolejny koncert urodzinowy do poznańskiej Auli UAM Agnieszka Duczmal - założycielka i szefowa orkiestry Amadeus - zaprosiła flecistę Łukasza Długosza i skrzypka Jarosława Żołnierczyka. O tym koncercie mówiła w Klasyce Muzycznej Alina Kurczewska:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Na czym polega fenomen orkiestry Agnieszki Duczmal - mówią profesorowie Waldemar Łazuga i Stefan Stuligorsz, prezes Radia Merkury Piotr Frydryszek oraz muzycy - Jarosław Żołnierczyk, Lech Bałaban i Eugeniusz Zboralski:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: Antoni Cichocki
Dnia: 2008-10-06 16:03:15 Byłoby pięknie,by tak świetny zespół miał w naszym mieście,które sławi za granicami Polski od 40 lat - godną swej renomy SIEDZIBĘ ! Ale cóz,włodarze Poznania stawiaja tylko na sport.Gratulacje dla Jubilatów !
Dodał: MF
Dnia: 2008-10-06 21:54:23 GRATULUJĘ JUBILATCE TAK WSPANIAŁYCH OSIĄGNIĘĆ, ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW NA SCENACH CAŁEGO ŚWIATA.
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net